Kaszak – diagnostyka

Lekarz dermatolog jest w stanie zdiagnozować obecność kaszaka już za pomocą zwykłego badania fizykalnego. Dodatkowe badania przeprowadza się natomiast w przypadku planowanego chirurgicznego usunięcia cysty.

 

Diagnostyka różnicowa kaszaka

W zdecydowanej większości przypadków dermatolog diagnozuje kaszaka już podczas pierwszej wizyty pacjenta. Aby wykluczyć inne schorzenia, lekarz dokładnie obejrzy zmianę, dotknie jej i zapyta o ewentualne dolegliwości, takie jak ból czy wydzielina. Kaszak bywa podobny do innych zmian skórnych, np. tłuszczaka lub nerwiakowłókniaka. Tłuszczaki jednak, jak sama nazwa wskazuje, zbudowane są z tłuszczu i najczęściej występują w okolicach ramion, pleców bądź klatki piersiowej, zaś nerwiowłókniaki są twarde w dotyku i występują w większych ilościach.

 

Dodatkowe badania – tylko przed zabiegiem

Dermatolog może zlecić dodatkowe badania kaszaka, ale wykonuje się je tylko przed planowanym chirurgicznym usunięciem cysty. Tomografia komputerowa to specjalistyczne badanie obrazowe, wykorzystujące promieniowanie jonizujące i pozwalające określić najbardziej wskazany dla danego pacjenta sposób przeprowadzania zabiegu. USG to natomiast nieinwazyjne i bezbolesne badanie, polegające na przyłożeniu sondy ultrasonografu do kaszaka w kilku płaszczyznach (podłużnie, poprzecznie i skośnie), dzięki czemu lekarz może dokładnie określić umiejscowienie zmiany i ocenić jej zawartość. Przydatna bywa także biopsja, czyli pobranie niewielkiej ilości tkanki i zbadanie jest pod kątem ewentualnych zmian nowotworowych. Dermatolodzy przyjmują, że kaszak jest potencjalnie nowotworowy, jeśli posiada średnicę powyżej 5 cm, po usunięciu szybko powraca, a także towarzyszy mu silny ból, zaczerwienienie i sączenie.