Kaszak leczenie

Kaszaki we wczesnym stadium rozwoju nie przysparzają większych dolegliwości. Dopiero większe cysty, czasem z zakażeniem, mogą sprawiać ból i dyskomfort. Wówczas należy zastosować odpowiednie metody leczenia.

Nie próbuj tego w domu!

Wszystkie kaszaki wyglądają nieestetycznie i mogą być powodem kompleksów, zwłaszcza gdy występują np. w okolicach twarzy. Niekiedy kaszaki pękają samoistnie, czasem ich posiadacze próbują wyciskać je samodzielnie. Uwaga – jest to zabieg bardzo ryzykowny, gdyż nieumiejętne próby usunięcia cysty mogą pozostawić po sobie brzydkie blizny, a brak sterylnych warunków i dezynfekcji – zakończyć się zakażeniem.

 

Pomocne okłady ze skrzypu

Jedyną domową metodą polecaną przy leczeniu kaszaków jest stosowanie okładów ze skrzypu polnego, który dzięki zawartości krzemu łagodzi podrażnienia i reguluje funkcjonowanie gruczołów łojowych. 2 czubate łyżki liści skrzypu należy zalać dwiema szklankami zimnej wody i gotować na małym ogniu 3 minuty. Gdy wywar przestygnie, trzeba zamoczyć w nim watę, którą układa się na przedramiona, na to nakłada się ugotowane liście i owija bandażem. Zabieg powinien trwać godzinę i być powtarzany raz w tygodniu.

 

Czasem konieczny jest zabieg

W przypadku dużych kaszaków z tendencją do nawrotów, konieczna bywa interwencja chirurgiczna. Niektóre kaszaki wystarczy naciąć i wycisnąć, zaś te większe usuwa się chirurgicznie w znieczuleniu miejscowym. Za pomocą skalpela chirurg nacina zmianę w jej punkcie centralnym, wyciska ją aż do całkowitego opróżnienia i specjalnymi szczypcami usuwa dno torbieli. Całościowe wycięcie kaszaka sprawi, że choroba nie powróci, choć na skórę zakłada się wówczas szwy, które trzeba nosić około 2 tygodnie. W przypadku niewielkich nacięć szwy nie są konieczne. Po zabiegach lekarz może zalecić stosowanie maści z antybiotykami lub sterydami (ma to na celu przyspieszenie gojenia i ochronę przed zakażeniami). Do usuwania kaszaków z bardzo wrażliwych okolic, np. miejsc intymnych, stosuje się również wypalanie laserem z dwutlenkiem węgla.