Kaszak objawy

Kaszak to rodzaj cysty naskórkowej, będący rezultatem zablokowania gruczołu łojowego. W miejscu zaczopowania tworzy się więc cysta wypełniona łojem oraz złuszczonym naskórkiem.

Jakie są przyczyny?

Główną przyczyną powstawania kaszaków jest zablokowanie gruczołu łojowego, będące efektem stanu zapalnego danej partii skóry lub trądziku, a także uszkodzenia mieszka włosowego, np. na skutek urazu mechanicznego. Do innych przyczyn sprzyjających powstawaniu kaszaków zalicza się czynniki genetyczne, wady rozwojowe oraz wiek (tendencje do tworzenia się kaszaków mają zwłaszcza osoby starsze).

 

Kaszaki atakują głównie okolice głowy

Kaszaki mogą pojawiać się niemal wszędzie, ale najczęściej pojawiają się w okolicach twarzy, głowy, szyi, pleców, klatki piersiowej, a także w okolicach intymnych. Początkowo zmiany są tak niewielkie, że w zasadzie nie da się ich zauważyć – dopiero później przybierają postać miękkich lub twardszych cielistych guzków, wypełnionych płynną lub półpłynną mazią. Guzki zazwyczaj mają gładką powierzchnię i są łatwo przesuwalne względem skóry. Na samym szczycie guzka często zauważyć można malutką czarną kropkę, czyli oznakę zablokowanego gruczołu.

 

Zmiany mogą rosnąć

Kaszaki mogą stopniowo powiększać się, przybierając nawet rozmiar orzecha włoskiego i zmieniać barwę na białą lub żółtą. Małe cysty najczęściej są bezbolesne, ale większe mogą już wywoływać dyskomfort i ból. Niekiedy, na skutek nagromadzenia dużej ilości łoju i naskórka, kaszaki mogą także pękać. Wydzielina ma żółte lub zielone zabarwienie i bardzo nieprzyjemnie pachnie.