Kaszak prewencja

Aby zminimalizować ryzyko tworzenia się kaszaków, należy dbać o regularną higienę ciała i systematycznie stosować złuszczające peelingi.

Usuwaj martwy naskórek

Jak już wcześniej wspomniano, główną przyczyną powstawania kaszaków jest zablokowanie ujścia gruczołu łojowego produkującego pot. Aby do tego nie dopuścić, warto systematycznie stosować złuszczające peelingi, które usuwają zrogowaciałą warstwę naskórka. Gotowe preparaty można kupić w każdej drogerii, ale problemem nie jest także samodzielne przygotowanie peelingu w domu, np. z morskiej soli. Dodatkowo, można wykonywać masaże ciała szorstką gąbką lub rękawicą – nie dość, że masaż taki usunie martwą skórę, to jeszcze pobudzi naczynia krwionośne i wspomoże walkę z cellulitem. Niektórzy lekarze twierdzą, że oczyszczaniu gruczołów łojowych służy także wysiłek fizyczny – kiedy człowiek ćwiczy, wzmaga się wydzielanie potu oraz aktywność gruczołów łojowych, które samoistnie się oczyszczają.

 

Ostrożnie ze słońcem

Badania jednoznacznie potwierdzają, że na powstawanie kaszaków są narażone zwłaszcza osoby starsze. Zaleca się im więc unikanie nadmiernej ekspozycji na słońce – udowodniono bowiem, że pojawianie się kaszaków ma związek z nadmiernym nasłonecznieniem ciała przez seniorów. Jeśli jednak już zauważyliśmy na skórze kaszaka, warto udać się do dermatologa i chirurgicznie usunąć cystę – tylko taki zabieg zupełnie zabezpiecza przez nawrotem choroby.